Співробітники кафедри плідно займаються науково-дослідною роботою.

До сфери основних наукових інтересів кафедри належать: вивчення особливостей патопсихологічних синдромів, когнітивних порушень та клінічного перебігу параноїдної форми шизофренії, обтяженої соматичною патологією; дослідження специфічних особливостей гендерно обумовленої суїцидальної поведінки у хворих з депресивними розладами; удосконалення реабілітаційних програм для адаптації пацієнтів на психічні розлади; дослідження пацієнтів з первинним психотичним епізодом-етапи лікування, профілактика; коморбідність психічних розладів; посттравматичний стресовий розлад; афективні порушення, зокрема депресивний розлад у емігрантів та реемігрантів.
Станом на 2022 рік на кафедрі виконуються 1 докторська та 4 кандидатських дисертаційних роботи.

Колектив кафедри під час обговорення дисертаційного дослідження асистента Іваніцької Тетяни (2022)

Колектив кафедри за науковою дискусією (2021 рік)

У 2018 році гуртківка кафедри Закернична Наталія Василівна студентка 5 курсу медичного факультету виборола 2 місце на олімпіаді з "Психіатрії та наркології".

Закернична Наталія Василівна виборола 2 місце на олімпіаді з "Психіатрії та наркології", Харків (2018 рік)

Активно працює науковий студентський гурток. Студенти-гуртківці виконали і доповіли на щорічних конференціях 74 роботи, 19 з них взяли участь в міжнародних конференціях, більшість з них отримали призові місця. Лише за останні роки багато студентів гуртківців отримали відзнаки: студентка Потупалова Тетяна отримала І місце на Всеукраїнській олімпіаді (2009 рік, м. Харків), Горбова Мар’яна та Бурбела Емілія на Всеукраїнській олімпіаді (2010 рік, м. Одеса) зайняли ІV та VІІ місця та на Всеукраїнській олімпіаді (2011 рік, м. Харків) отримали «Дипломи І ступеню за краще написання психстатусу» з предметів «Психіатрія» та «Медична психологія». Студентка Степанчук Руслана зайняла 1 місце на всеукраїнській студентській олімпіаді в 2014 році. Студентка Закернична Н.В. зайняла 2 місце на всеукраїнській олімпіаді в 2017 році та студент Кудрик М.В. отримав нагороду за найкраще знання психофармакології в 2017 році.

Д.В. Попович, Н.В. Закернична, асист. В.С. Білоус, М.В. Кудрик Харків (2017 рік)

Основнi науковi здобутки кафедри: досліджено синдромогенез параноїдної форми шизофренії в залежності від соматичної патології (серцево-судинної, дихальної та сечо-видільної систем), позитивну та негативну симптоматику в процесі лікування класичними та атиповими нейролептиками; вивчено гендерну специфіку суїцидальної поведінки у хворих з депресіями; вивчено афективні порушення у емігрантів та реемігрантів та розроблена сзема лікування даних розладів; вивчено основні клініко-діагностичні ознаки продромального періоду психозу, розроблено критерії діагностики та програму профілактики.

За останнi роки науковцями кафедри: опублiковано в журналах i збiрниках понад 200 наукових робiт; захищено 5 кандидатських дисертацій: Сновида Л.Т., Мисула Ю.І., Смашна О.Є., Білоус В.С., Люта О.О; захищено 1 докторську дисертацію: О.П. Венгер; підготовлено 9 магістрів: Гуковський О.В. (2007), Дячан О.І (2008), Мисула Ю.І. (2009), Люта О.О. (2009), Пиріг О.І. (2009), Вардинець М.І. (2009), Горбова М.І. (2011), Яворська Н.І. (2015), Фаріон О.О. (2016). Зазначені магістри захистили роботи на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «Магістр медицини» і отримали дипломи з відзнакою.

О.П. Венгер, В.С. Білоус на конференції "Психосоціальна реабілітація в психіатрії", Харків (2016 рік)

Колектив кафедри брав участь у 40 міжнародних та близько 80 Всеукраїнських науково-практичних конференціях, конгресах, симпозіумах, присвячених актуальним питанням неврології та психіатрії. Кафедра ініціювала і була організатором багатьох обласних, міжобласних науково-практичних конференцій з участю неврологів, психіатрів та сімейних лікарів, зокрема: «Сучасні проблеми неврології і психіатрії» до 50-річчя ТОККПНЛ та 50-річчя кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології ТДМУ ім. І.Я.Горбачевського; «Інтегративні підходи у діагностиці та лікуванні психічних та психосоматичних розладів»; «Перспективи розвитку послуг дітям з розладами спектру аутизму та гіперкінетичними розладами»; «Біполярний розлад: від методичних рекомендацій до реальної клінічної практики», провели 4 конференції з майстер класом на тематику "Посттравматичний стресовий розлад".

Колектив кафедри на конференції «Актуальні питання якості медичної освіти», Тернопіль (2016 рік)

Працівники кафедри приймають активну участь у конгресах, симпозіумах, науково-практичних конференціях