Співробітники кафедри плідно займаються науково-дослідною роботою.

До сфери  основних наукових інтересів кафедри належать: вивчення особливостей патопсихологічних синдромів, когнітивних порушень та клінічного перебігу параноїдної форми шизофренії, обтяженої соматичною патологією; дослідження специфічних особливостей гендерно обумовленої суїцидальної поведінки у хворих з депресивними розладами; удосконалення реабілітаційних програм для адаптації пацієнтів на психічні розлади; дослідження пацієнтів з первинним психотичним епізодом-етапи лікування, профілактика; коморбідність психічних розладів; посттравматичний стресовий розлад; афективні порушення, зокрема депресивний розлад у емігрантів та реемігрантів.
Станом на 2022 рік на кафедрі виконуються 1 докторська та 4 кандидатських дисертаційних роботи.

23-24 березня 2023 року кафедра психіатрії, наркології та медичної психології спільно з кафедрою неврології Тернопільського національного медичного університету імені І.Я. Горбачевського МОЗ України організували науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Оптимізація мультидисциплінарного підходу до діагностики та лікування психічних та неврологічних захворювань». Захід відбувся на базі КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня ТОР».

Загалом у науковому зібранні, що проходив у гібридному форматі, взяли участь провідні фахівці з усіх куточків України, зокрема з Києва, Харкова, Івано-Франківська, Львова. Було зареєстровано близько 3000 учасників в онлайн режимі та близько 150 учасників, що відвідали захід на базі лікарні. Під час засідань було заслухано і обговорено 16 наукових доповідей та представлено 15 стендових презентацій.

Про «Вплив соціальних факторів на особливості психопатологічної симптоматики в учасників бойових дій» доповіла доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Олена Венгер.

Доктор медичних наук, професор кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Юрій Мисула представив слухачам презентацію на тему «Сучасні підходи до діагностики та терапії тривожних розладів».

Професор Олена Венгер презентує свою доповідь на науково-практичній конференції з міжнародною участю «Оптимізація мультидисциплінарного підходу до діагностики та лікування психічних та неврологічних захворювань», 2023 рік

Професор Юрій Мисула презентує свою доповідь на науково-практичній конференції з міжнародною участю «Оптимізація мультидисциплінарного підходу до діагностики та лікування психічних та неврологічних захворювань, 2023 рік»

У Тернопільському національному медичному університеті імені І.Я. Горбачевського 8-10 грудня 2022 року відбулася VII щорічна науково-практична конференція з міжнародною участю «На межі компетенції психіатрії і неврології. Коморбідність психічних та неврологічних розладів. Питання діагностики та терапії». Захід організовано спільно кафедрою неврології та кафедрою психіатрії, наркології та медичної психології, проходив на базі комунального некомерційного підприємства «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» ТОР, а також в онлайн режимі.

Хор Тернопільської обласної клінічної психоневрологічної лікарні ТОР вітає учасників конференції (2022 рік)

Під час церемонії відкриття з вітальним слово виступили директор департаменту охорони здоров’я Тернопільської обласної військової адміністрації Ольга Ярмоленко, доктор медичних наук, професор, проректор з наукової роботи ТНМУ Іван Кліщ, генеральний директор КНП «ТОКПЛ» ТОР Володимир Шкробот, а також кандидат медичних наук, керівник секції дитячої психіатрії Асоціації психіатрів України Ігор Марценковський.Розпочала захід доктор медичних наук, професор, заступник директора з науково-дослідницької роботи ДУ «Інститут неврології, психіатрії та наркології Національної академії медичних наук України» Наталія Марута з надзвичайно актуальною доповіддю «Війна та психічне здоров’я».

Протягом заходу наукові доповіді презентували працівники ТНМУ, зокрема, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки У країни, завідувач кафедри неврології Світлана Шкроботпредставила доповідь на тему «Клінічні прояви синдрому Гієна-Барре при COVID-19».

Доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Олена Венгер презентувала присутнім дослідження «Особливості психічних порушень у жінок в умовах вимушеної міграції». Доктор медичних наук, професор, завуч даної кафедри Юрій Мисула доповів слухачам про «Діагностичні та терапевтичні підходи до біполярного афективного розладу».

Участь у конференції стала можливістю для спеціалістів із дитячої психіатрії та неврології, психології, корекційної педагогіки та соціальної роботи обмінятися досвідом, поглибити розуміння принципів роботи в міждисциплінарних командах, налагодити взаємодію у зонах перетину компетенцій. Психіатри та неврологи, що працюють у сервісах для дорослих, також взяли активну участь у програмних заходах.

Учасники заходу подякували господарям конференції за конструктивний діалог, адже обмін досвідом та живе спілкування – це запорука надійного, успішного партнерства.

За організацію заходу на високому рівні Ігорю Марценковському було подаровано арт-об’єкт «Джавеліна» з проекту «Марка сміливості», на якому поміщено тризуб, виготовлений із шматка розбитої броньованої російської техніки, що символізує неминучу перемогу над окупантами.

Колектив кафедри на VII щорічна науково-практичній конференції з міжнародною участю "На межі компетенції психіатрії і неврології". (2022)

Професор Венгер Олена Петрівна вручає арт-об’єкт «Джавеліна» з проекту «Марка сміливості» (2022)

Колектив кафедри під час обговорення дисертаційного дослідження асистента Іваніцької Тетяни (2022)

Колектив кафедри за науковою дискусією (2021 рік)

У 2018 році гуртківка кафедри Закернична Наталія Василівна студентка 5 курсу медичного факультету виборола 2 місце на олімпіаді з "Психіатрії та наркології".

Закернична Наталія Василівна виборола 2 місце на олімпіаді з "Психіатрії та наркології", Харків (2018 рік)

Активно працює науковий студентський гурток. Студенти-гуртківці виконали і доповіли на щорічних конференціях 74 роботи, 19 з них взяли участь в міжнародних конференціях, більшість з них отримали призові місця. Лише за останні роки багато студентів гуртківців отримали відзнаки: студентка Потупалова Тетяна отримала І місце на Всеукраїнській олімпіаді  (2009 рік, м. Харків), Горбова Мар’яна та Бурбела Емілія на Всеукраїнській олімпіаді (2010 рік, м. Одеса) зайняли ІV та VІІ місця та на Всеукраїнській олімпіаді (2011 рік, м. Харків) отримали «Дипломи І ступеню за краще написання психстатусу» з предметів «Психіатрія» та «Медична психологія». Студентка Степанчук Руслана зайняла 1 місце на всеукраїнській студентській олімпіаді в 2014 році. Студентка Закернична Н.В. зайняла 2 місце на всеукраїнській олімпіаді в 2017 році та студент Кудрик М.В. отримав нагороду за найкраще знання психофармакології в 2017 році.

Д.В. Попович, Н.В. Закернична, асист. В.С. Білоус, М.В. Кудрик  Харків (2017 рік)

Основнi науковi здобутки кафедри: досліджено синдромогенез параноїдної форми шизофренії в залежності від соматичної патології (серцево-судинної, дихальної та сечо-видільної систем), позитивну та негативну симптоматику в процесі лікування класичними та атиповими нейролептиками; вивчено гендерну специфіку суїцидальної поведінки у хворих з депресіями; вивчено афективні порушення у емігрантів та реемігрантів та розроблена сзема лікування даних розладів; вивчено основні клініко-діагностичні ознаки продромального періоду психозу, розроблено критерії діагностики та програму профілактики.

За останнi роки науковцями кафедри: опублiковано в журналах i збiрниках понад 200 наукових робiт; захищено 5 кандидатських дисертацій: Сновида Л.Т., Мисула Ю.І., Смашна О.Є., Білоус В.С., Люта О.О; захищено 1 докторську дисертацію: О.П. Венгер; підготовлено 9 магістрів: Гуковський О.В. (2007), Дячан О.І (2008), Мисула Ю.І. (2009), Люта О.О. (2009),  Пиріг О.І. (2009), Вардинець М.І. (2009), Горбова М.І. (2011), Яворська Н.І. (2015), Фаріон О.О. (2016). Зазначені магістри захистили роботи на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «Магістр медицини» і отримали дипломи з відзнакою.

О.П. Венгер, В.С. Білоус на конференції "Психосоціальна реабілітація в психіатрії", Харків (2016 рік)

Колектив кафедри брав участь у 40 міжнародних та близько 80 Всеукраїнських науково-практичних конференціях, конгресах, симпозіумах, присвячених актуальним питанням неврології та психіатрії. Кафедра ініціювала і була організатором багатьох обласних, міжобласних науково-практичних конференцій з участю неврологів, психіатрів та сімейних лікарів, зокрема: «Сучасні проблеми неврології і психіатрії»  до 50-річчя ТОККПНЛ та 50-річчя кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології ТДМУ ім. І.Я.Горбачевського; «Інтегративні підходи у діагностиці та лікуванні психічних та психосоматичних розладів»; «Перспективи розвитку послуг дітям з розладами спектру аутизму та гіперкінетичними розладами»; «Біполярний розлад: від методичних рекомендацій до реальної клінічної практики», провели 4 конференції з майстер класом на тематику "Посттравматичний стресовий розлад".

Колектив кафедри на конференції «Актуальні питання якості медичної освіти», Тернопіль (2016 рік)

Працівники кафедри приймають активну участь у конгресах, симпозіумах, науково-практичних конференціях